suportio.pl

Blog tematyczny o biznesie, pracy i edukacji.

Biznes

Import z Chin? Zostaw to specjalistom!

Import z Chin? Zostaw to specjalistom!

Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozpoczyna działalność w szeroko pojętej branży e-commerce. Liczba sklepów internetowych rośnie jak grzyby po deszczu, podobnie jak użytkowników, decydujących się na e-zakupy zamiast zakupów stacjonarnych. Wielu właścicieli e-sklepów sprowadza towar z Chin, bo jest tani i można na jego odsprzedaży w Polsce dobrze zarobić. Jak sprowadzić produkty z tej części Azji? Początkującym w tej dziedzinie przedsiębiorcom polecany jest pośrednik i jego pomoc.

Samodzielny Import z Chin

Samodzielny import z Chin jest oczywiście możliwy, ale należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności celno-podatkowych. Przede wszystkim zakup na większą niż użytek prywatny skalę i sprowadzanie towaru do Polski są możliwe tylko wtedy, gdy ma się założoną działalność gospodarczą oraz posiada się numer EORI. Dzięki temu numerowi można sprowadzać z zagranicy towary na teren każdego kraju należącego do Unii Europejskiej, w tym także do Polski. 

Kompleksowy import z Chin z pośrednikiem

Inny scenariusz na import z Chin? Zlecenie tego wykwalifikowanemu pośrednikowi. Jedną z takich firm jest Discolm, mający swoją siedzibę w Krakowie. Proponuje on usługę od A do Z i załatwienie wszystkich formalności – począwszy od od znalezienia zaufanego dostawcy, po odprawę celną towaru i opłacenie należności celno-skarbowych, na dostarczeniu towaru pod wskazany adres kończąc. Istnieje też opcja samodzielnego odbioru towaru z magazynu w Kutnie. Discolm na sprowadzony z Chin towar wystawia polską fakturę VAT – oznacza to, że w obliczu prawa to ten pośrednik jest importerem i na nim spoczywają wszelkie obowiązki celno-podatkowe. 

Dlaczego warto zlecić import z Chin pośrednikowi?

Import z Chin z pomocą pośrednika to czysta wygoda i oszczędność czasu – zamiast tego można zajmować się innymi obszarami swojej działalności i pomnażaniem dochodów. Nie każdy orientuje się w przepisach podatkowych, nie trzyma ręki na pulsie, jeśli chodzi o stawki cła czy inne zawiłości prawne. Zlecenie importu z Chin pośrednikowi, jak Discolm, jest korzystne także w tym aspekcie. Nie ma żadnych ukrytych kosztów czy zaskakujących opłat – naliczana jest wyłącznie prowizja. W przypadku Discolm stawka wynosi zazwyczaj 5-20% wartości zamówienia, ale każdorazowo jest dopasowywana indywidualnie (zależy też od rodzaju produktu i jego gabarytów). 

Co opłaca się sprowadzać z Chin?

Wiele rzeczy z Chin wyróżnia się niską ceną w parze z dobrą jakością. Szczególnie kilka grup produktowych jest chętnie sprowadzanych, bo są na nie niskie stawki cła, przez co na odsprzedaży ich w Polsce można dobrze zarobić. Popularnością cieszą się elektroniczne gadżety, smartfony, smartwatche, akcesoria i części do kamerek GoPro, roboty odkurzające. Często także z Chin do Polski sprowadza się elektronikę samochodową, oświetlenie i baterie łazienkowe. 

Produkty objęte cłem 0% lub zwolnione z cła to także sprzęty budowlane, jak betoniarki oraz mieszarki i inne maszyny (np. rolnicze). Warte uwagi są też inne drobne akcesoria: ładowarki, kable czy zasilacze, które kosztują w Chinach przysłowiowe grosze, a można je odsprzedać w Polsce ze sporym zyskiem. 

Artykuł powstał we współpracy z https://www.discolm.pl/

Udostępnij