suportio.pl

Blog tematyczny o biznesie, pracy i edukacji.

Biznes

Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

Coraz więcej osób rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście najpierw w głowie powstaje pomysł na własny biznes. W ostatnim czasie prawdziwy boom przeżywa moda na sklepy internetowe, co tylko przyspiesza u wielu osób decyzję o własnej firmie online. Warto więc zapoznać się z tym tematem i sprawdzić, jak wygląda założenie własnej firmy krok po kroku.

Jak założyć własną firmę?

Najbardziej popularną opcją w ostatnim czasie jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli tak zwane JDG. Zdecydowanie jest to najlepsze rozwiązanie dla drobnych przedsiębiorców oraz właścicieli sklepów internetowych, którzy działają samodzielnie.

Jak więc założyć własną firmę? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG-1 w Urzędzie Miasta. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i listem poleconym i z pomocą innej osoby. Oczywiście należy wystawić jej w takim przypadku dokument pełnomocnictwa. Działalność gospodarczą można zarejestrować także przez internet.

Złożony formularz stanowi również wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to wniosek o nadanie numeru REGON i NIP. Ponadto jest to także zgłoszenie płatnika składek do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za sprawą tegoż wniosku określamy również formę opodatkowania.

Po złożeniu wniosku CEIDG przedsiębiorca otrzyma automatycznie numer REGON i NIP. Czas oczekiwania wynosi do 7 dni. Oba numery będą widoczne na stronie CEIDG w bazie przedsiębiorców.

Kolejnym krokiem na drodze do założenia własnej firmy jest udanie się w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej do ZUS-u. Ma to na celu zgłoszenie firmy do odpowiednich ubezpieczeń. Należy również pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej to także obowiązki, takie jak sporządzanie i wysyłanie druków deklaracji oraz informacji podatkowych do Urzędu Skarbowego.

Bez dobrej księgowej nie ma szans na właściwe prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego też należy liczyć się z pewnymi kosztami księgowości. Warto w tym celu zlecić zadania biuru rachunkowemu.

Jak założyć firmę przez internet?

Założenie firmy przez internet to bardzo prosta czynność. Można ją wykonać za pomocą rządowych stron rejestracyjnych. Jeśli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą, to jest to forma prawna o bardzo prostej strukturze, co sprawia, iż bez problemu można dokonać wszelkich formalności w zaciszu domowym.

Założenie firmy przez internet możliwe jest za pomocą profilu zaufanego. dzięki któremu na odpowiedniej stronie internetowej można złożyć wirtualny wniosek o wpis do DEIDG-1.online. W ten oto sposób wypełnia się kreator wniosku o utworzenie działalności gospodarczej, który następnie wysyła się do odpowiedniego urzędu.

Wirtualny wniosek zostanie następnie przekazany do Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego, a w następstwie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W chwili przyjęcia wniosku przedsiębiorca staje się pełnoprawnym posiadaczem własnej działalności gospodarczej.

Udostępnij