Jak zrzec się spadku? Ile to kosztuje?
Data publikacji 29 grudnia 2022
Sporo osób chce dowiedzieć się, jak zrzec się spadku. Istnieją na to sprawdzone metody. Warto pamiętać, że odrzucenie spadku to opcja, z której może skorzystać każdy spadkobierca. Rozwiązanie jest to bardzo przydatne wtedy, gdy zmarły człowiek pozostawił po sobie wiele długów, które muszą zostać spłacone przez spadkobiercę.
W jaki sposób można zrzec się spadku po bliskiej osobie?
Niestety wiele osób zaciąga na przykład kredyt hipoteczny, lecz później pojawiają się problemy z jego spłatą. Zdarzają się też przypadki nagłej śmierci. W takim przypadku dług często spada na barki rodziny. Los często jest przewrotny i nie jest się w stanie przewidzieć wszystkiego, a zwłaszcza momentu śmierci. Trzeba wiedzieć, że odrzucenie spadku to czynność prawna, która została unormowana poprzez obecne zapisy kodeksu cywilnego. Okazuje się, że zgodnie z przepisami prawnymi, żeby odrzucenie było ważne, spadkobierca musi złożyć stosowne oświadczenie o odrzuceniu praw przed sądem bądź notariuszem. Tego typu oświadczenie można złożyć tylko po śmierci spadkodawcy, z tego powodu nie powinno mylić się go z inną czynnością, jak jest na przykład zrzeczenie się dziedziczenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że odrzucona scheda ot tak nie zniknie, a z potencjalnym ciężarem będą zmagały się inne osoby należące do rodziny spadkodawcy. Problem jest dość zawiły, ponieważ w świetle obecnie panujących przepisów prawnych osoba, która odrzuciła spadek, jest traktowana tak, jakby zmarła, o czym mało kto wie. Dlatego do grona spadkobierców dołączają nowi krewni.
Jak zrzec się spadku?
Sporo osób chce zrzec się spadku. Jeżeli chce się mieć pewność co do tego, iż dopełnione zostały wszelkie formalności, które związane są z odrzuceniem spadku, trzeba pamiętać o dopilnowaniu wymaganych terminów. Kolejno należy udać się do sądu rejonowego właściwego do miejsca zamieszkania bądź złożyć oświadczenie przed wybranym notariuszem. Co istotne, procedura odrzucenia spadku przed sądem jest nieco czasochłonna, lecz trochę tańsza. Składając wniosek przy notariuszu, trzeba pokazać tylko dowód osobisty, a ponadto wypis aktu zgonu spadkodawcy. W przypadku wybrania drogi sądowej obowiązkiem jest złożenie wniosku o odebranie ustnego oświadczenia o odrzucenia spadku, a do pisma trzeba dołączyć wypis aktu zgonu bądź prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego bądź stwierdzonego zgonu. Do tego trzeba dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 50 złotych. Co więcej, opłatę sądową trzeba uiścić przelewem na rachunek, który został wskazany na witrynie internetowej sądu bądź w kasie sądu.
Jak zrzec się spadku po ojcu?
Sporo osób nie wie też, ile kosztuje odrzucenie spadku u notariusza. Okazuje się, że związane jest to z pewnymi kosztami. Stała opłata, z którą trzeba się liczyć, jest taksa notarialna, która wynosi 50 złotych netto. Trzeba do niej jeszcze doliczyć podatek VAT. Co więcej, do kosztu odrzucenia spadku trzeba dodać cenę paru wypisów aktu notarialnego, w tym także kopii wysyłanej do sądu.