Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie jak zbadać tarczyce

Jak zbadać tarczycę? Rodzaje badań tarczycy

Data publikacji 29 marca 2023


Dolegliwości tarczycy dotykają dzisiaj wielu osób. Aby je diagnozować, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Do jakiego lekarza należy się wtedy udać? Jak wykonuje się badania tarczycy?

Jaki lekarz bada tarczycę?

Tarczyca jest ważnym gruczołem wewnątrzwydzielniczym znajdującym się w przedniej części szyi, który produkuje hormony tarczycowe określane jako tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3), a także kalcytoninę. Jak się nazywa lekarz od tarczycy?

Lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób tarczycy, to endokrynolog. Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem układu hormonalnego i chorobami, które wpływają na jego działanie.

Endokrynologowie są lekarzami, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób tarczycy, a także innych narządów układu wewnątrzwydzielniczego, takich jak przytarczyce, trzustka, przysadka mózgowa, nadnercza i narządy płciowe.

Jak wykonać diagnostykę tarczycy?

W celu zbadania tarczycy wykonuje się szereg badań pozwalających na ocenę jej budowy oraz pracy. Jak zbadać tarczyce?

Badania tarczycy z krwi
Badania krwi są jednym z podstawowych testów, które służą do diagnozowania chorób tarczycy. Najczęściej prowadzi się kilka różnych badań krwi, aby ocenić funkcjonowanie tarczycy i wykryć jej ewentualne nieprawidłowości.

Badania krwi, które prowadzone są w celu oceny stanu tarczycy:

1. Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy – T4 i T3 oraz fT4 i fT3
Badanie to pozwala ocenić, czy tarczyca produkuje odpowiednią ilość hormonów. Wykrywa hormony tarczycowe to tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Oznaczane są też poziomy wolnych – niezwiązanych hormonów tarczycy, czyli fT4 oraz fT3.

2. Oznaczenie poziomu tyreotropiny – TSH
Tyreotropina, czyli TSH to hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową i reguluje produkcję hormonów tarczycy. Podwyższony poziom tyreotropiny może świadczyć o niedoczynności tarczycy, natomiast obniżony o jej nadczynności.

3. Badanie poziomu przeciwciał – anty-TG i anty-TPO
Przeciwciała to białka, które są produkowane przez układ odpornościowy w odpowiedzi na obce substancje lub w przebiegu chorób autoimmunologicznych. W przypadku chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, mogą być produkowane przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG i anty-TPO, a w przypadku choroby Gravesa-Basedowa anty-TG.

Badanie USG tarczycy
USG tarczycy (ultrasonografia) to badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan tarczycy oraz jej wielkość, kształt i strukturę. Jest szybkim i bezbolesnym badaniem, które nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania.

Stosowane jest w diagnostyce chorób tarczycy, w tym nadczynności tarczycy, niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, nowotworu tarczycy.

Podczas badania pacjent leży na plecach, a lekarz przykłada do jego szyi głowicę ultrasonograficzną. Głowica emituje fale ultradźwiękowe, które są odbijane przez tarczycę i przetwarzane na obraz w komputerze. Dzięki temu lekarz może ocenić parametry tarczycy oraz stwierdzić, czy są w niej jakieś nieprawidłowości, na przykład guzki lub zmiany zapalne.

Dobre praktyki w zarządzaniu finansami osobistymi

Redakcja suportio.pl

Redakcja suportio.pl to zespół pełnych pasji redaktorów, którzy łączą swoją wiedzę w dziedzinach biznesu, pracy, edukacji, zdrowia i finansów. Każdy z naszych redaktorów posiada umiejętności i wiedzę, która pozwala tworzyć rzetelne artykuły i inspirujące treści. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w rozwoju zawodowym i osobistym oraz dostarczanie aktualnych informacji, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?