Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Jak zapanować nad tremą

Spośród wszystkich sytuacji, w jakich mogą się znaleźć, Amerykanie najbardziej obawiają się publicznego przemawiania. Potwierdzają to liczne badania prowadzone od lat 70. Tematem tego rozdziału są metody zapanowania nad tremą.

Mówi się, że Winston Churchill, aby zapanować nad tremą przed publicznym wystąpieniem, wyobrażał sobie swoich słuchaczy nago. Dzięki temu uświadamiał sobie, że nie powinien czuć się onieśmielony ich obecnością. Jednak zajmowanie wyobraźni zdejmowaniem odzieży ze słuchaczy mogłoby za bardzo rozpraszać uwagę mówcy. Dobre przygotowanie i praktyka skuteczniej pomogą w przezwyciężeniu tremy.

Prezydent Franklin Delano Roosevelt w mowie inauguracyjnej powiedział jedno zdanie, które opisuje najlepsze podejście do tremy, z jakim kiedykolwiek się spotkałem (chociaż mówił je w zupełnie innym kontekście): „Chciałbym wyrazić mocną wiarę w to, że jedyną rzeczą, jakiej powinniśmy się obawiać, jest sam strach – nienazwane, nieuzasadnione, niedorzeczne przerażenie paraliżujące wolę niezbędną, aby posuwać się naprzód”.

Istnieje mnóstwo przykładów osób związanych z przemysłem rozrywkowym, które miały ogromne trudności z pokonaniem tremy. Oto tylko kilka z nich:

– Johnny Carson podczas programu The Tonight Show sadzał publiczność z dala od sceny, tak by znajdowała się poza zasięgiem reflektorów. Po prostu nie chciał jej widzieć. Karierę rozpoczynał w radiu i nawet po łatach spędzonych w telewizji miał ogromną tremę, występując przed „żywą” publicznością.

– James Garner nie poszedł na ceremonię Emmy Awards, ponieważ bał się, że wygra i będzie musiał wygłosić przemówienie.

– Świętej pamięci sir Alec Guinness miał psychosomatyczne objawy stresu związanego z tremą – ostre bóle w plecach i nogach.

– Bob Hoskins, popularny aktor brytyjski, jest tak przyzwyczajony do tego, że przed podniesieniem się kurtyny podczas premiery filmu ma mdłości prowadzące do wymiotów, że martwi się, jeśli się nie pojawiają!

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.