Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Poziom znajomości tematu

Zastanówmy się, jaki poziom znajomości tematu reprezentują słuchacze. Dotyczy to zwłaszcza prezentacji o tematyce technicznej lub finansowej. Niektóre osoby mogą znać przedmiot prezentacji równie dobrze jak my, inne z kolei mogą wiedzieć mniej, a czasami zdarzają się prawdziwi specjaliści. w Do przemyślenia

Słuchacze chcą zrozumieć pomysły przedstawiane w prezentacji. Musimy im w tym pomóc. Bracia Wright wciąż ponawiali próby uniesienia się nad powierzchnię ziemi w latającej maszynie. Jednak próby te kończyły się fiaskiem. Wreszcie pewnego grudniowego dnia w Kitty Hawk, jednemu z braci, Orvillowi, udało się tego dokonać! To był przełom. Uczynił coś, czego nikt przedtem nie potrafił zrobić. Trzeba to było uczcić. Bracia wysłali telegram do siostry Katherine: „Udało nam się! Polecieliśmy 120 stóp w powietrzu! Będziemy na święta w domu”. Katherine, podekscytowana osiągnięciem braci, przekazała wiadomość wydawcy lokalnej gazety. Ten spojrzał na telegram i powiedział: „To miłe, że obydwaj chłopcy będą na święta w domu”.

Co się stanie, jeśli prezentacja będzie zbyt trudna lub zbyt łatwa dla słuchaczy? Żadna z tych sytuacji nie jest dobra. W obydwu wypadkach słuchacze będą znudzeni lub źli – albo i znudzeni, i źli. Wyjdą z sali z poczuciem, że czas poświęcony na wysłuchanie prezentacji został zmarnowany. I będą mieli rację! Jeśli prezentację cechuje zbyt wysoki stopień trudności, widzowie będą postrzegali prezentera jako osobę zarozumiałą i arogancką. Z kolei zbyt łatwa prezentacja może spowodować, że słuchacze uznają go za osobę niezbyt mądrą lub protekcjonalną.

Dostosowywanie prezentacji do poziomu najmniej zorientowanego w temacie słuchacza nie jest najlepszym pomysłem. Miałem okazję uczestniczyć w prezentacjach, gdzie osoba podejmująca decyzje najsłabiej ze wszystkich słuchaczy znała temat. Jednak błędem byłoby dostosowywanie całej prezentacji do jej poziomu wiedzy. Jest bardzo prawdopodobne, że przy podejmowaniu decyzji zwierzchnik będzie się kierował radami pracujących w firmie specjalistów.

Decydenci oceniają prelegenta, biorąc pod uwagę sposób prezentacji materiału, umiejętność odpowiadania na pytania lub zdolność do interakcji z widzami. W wypadku prezentacji o tematyce technicznej powinniśmy pamiętać, że niektórzy słuchacze mogą nie zrozumieć wszystkich szczegółów. Będą jednak w stanie pojąć, jakie potencjalne niebezpieczeństwa niosą z sobą nowe rozwiązania i jaki będą miały wpływ na działalność firmy. Oto kilka wskazówek, co zrobić, aby prezentacja była zrozumiała:

– skupmy się na możliwościach i korzyściach, jakie stwarzają nowe rozwiązania techniczne

– wyjaśniając zagadnienia techniczne, nie posługujmy się żargonem

– korzystajmy z pomocy wizualnych, aby lepiej wyjaśnić trudniejsze kwestie

– używajmy czasowników w stronie czynnej, by jasno przedstawić serię wydarzeń lub faktów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.