Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Opowiadanie historii w pracy

Dawno temu, jeszcze przed wynalezieniem prasy drukarskiej, kiedy komunikacja między ludźmi polegała głównie na mówieniu i słuchaniu, opowiadanie własnych doświadczeń było podstawowym sposobem załatwiania codziennych spraw. Jeśli przekaźnikiem informacji jest człowiek, nawet wiadomości związane z pracą nabierają indywidualnego stylu autora.

W dzisiejszych czasach w komunikacji pośredniczy ogromna liczba maszyn – komputery, kamery, faksy, fotokopiarki, satelity itd. Wymiana informacji związana z pracą jest prowadzona w stylu dużo bardziej technicznym niż dawniej i polega głównie na przekazywaniu danych. Nie oznacza to jednak, że opowiadanie historii przestało mieć sens. Uważam, że ich rola jest dużo większa w interakcjach związanych z pracą, niż nam się wydaje. Powinniśmy to wykorzystać.

W niektóre zawody jest wpisane opowiadanie historii. Dotyczy to na przykład zawodu nauczyciela, dziennikarza, sprzedawcy, adwokata, księdza czy barmana. Podobnie jest z umiejętnościami takimi, jak przemawianie, prowadzenie prezentacji, uczestniczenie w warsztatach, nawiązywanie i podtrzymywanie znajomości czy zabawianie klientów. Są one po prostu konieczne w wielu zawodach. Opowiadanie historii opartych na osobistych doświadczeniach powinno również znaleźć się wśród tych umiejętności. Posługując się opowieściami w relacjach zawodowych, możemy pokazać podejście do pracy i nawiązać kontakt emocjonalny ze słuchaczami, aby nas lepiej rozumieli.

Jeśli prowadzimy własną działalność, pracujemy w małej, innowacyjnej firmie lub świadczymy usługi specjalistyczne – od chirurgii mózgu, po naprawę komputerów czy telewizorów – historie oparte na własnych doświadczeniach mogą być najlepszym sposobem wyjaśnienia słuchaczom, na czym polega nasza praca i jakie są nasze motywacje. Jeśli pracujemy w korporacji, gdzie ludzie czasami giną w tłumie, opowiadanie o prywatnych doświadczeniach jest sposobem na uczynienie miejsca pracy bardziej ludzkim i stanowi ważne narzędzie w procesie przekazywania przemyśleń, potrzeb i celów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.